Három nap után lényegében nullára csökkent India esélye

2025. november 24. – Szerző: Krikettgalaxis

Legfeljebb a döntetlen kiharcolásában bízhat már csak az indiai válogatott, miután a 3. napon csak 201 futást tudtak összeszedni a Dél-Afrika ellen vívott teszten. A vendégek este (késő délután) a harmadik játékrészben még 26 futást begyűjtöttek, így előnyük már 314, kapuvesztés nélkül.

A Föld legnagyobb gránittömbjei közé tartozó Paarli-sziklák Paarl közelében (illusztráció)A Föld legnagyobb gránittömbjei közé tartozó Paarli-sziklák Paarl közelében (illusztráció)

A kép szerzője: Karen Pagel (Wiki Commons), licenc: CC BY-SA 4.0

Ha megnézzük a történelem során eddig Indiában lejátszott teszteket, azt kell észrevennünk, hogy egy ekkora első negyedbeli eredmény után, mint amit most Dél-Afrika elért (489) még sosem kapott ki az elsőként ütő csapat. Ha ez ezúttal is így lesz, akkor tehát India elbukja a kétmeccses sorozatot: vagy 0–2-re, vagy ha kihúzzák döntetlenre, akkor 0–1-re. De természetesen a tesztvébé szempontjából nem volt mindegy, hogy vereség vagy döntetlen lesz a vége!

Mára azonban, pont, amikor tehát India került sorra ütésben, megváltozott az időjárás, és borult ég fogadta a csapatokat, ami tovább nehezítette a hazaiak dolgát. Tegnap a második játékrészből 6.1 játszma telt el: 2.1 alatt a csapat följött 9/0-ra, viszont azóta 24 labdából egyetlen pontot sem gyűjtött be a két ütős, Jasaszví Dzsájszvál és Kannaur Lokes Ráhul. Ez a sorozat ma reggel 28-ra bővült, de aztán Ráhul végre beütött egy 4-est, és ezzel átszakadt a gát: mostantól újra gyakrabban érkeztek a pontszerző ütések, köztük nem egyszer határok. Az első pörgető dobó a 14. játszmában jelent meg, ráadásul az első kettő is: innentől mindkét végről Keshav Maharaj és Simon Harmer támadott. A 21. játszmában Dzsájszvál a játékrész első 6-osát is megszerezte, és ekkor kezdett úgy tűnni, India reális esélyekkel veheti fel a harcot a 489-cel! De pár perc múlva Maharaj ebbe igencsak beleszólt: kipörgő, a vártnál talán nagyobbat pattanó labdáját Ráhul csak a katonához tudta élezni, ahol Aiden Markram egy kézzel, nem sokkal a föld fölött elkapta. Viszont ettől még nem omlott össze az indiai csapat: Dzsájszvál szépen haladt tovább, és a 29. játszmában az 50-est is elérte – igaz, aztán csak 58-ig jutott el, mert akkor Harmer ellen elhibázott egy nyesést, és a labda a hátsó csúcsnál, Marco Jansennél kötött ki, aki előrevetődve elkapta. A harmadik rendű Száín Szudarsan mellé most megjött Dhruv Dzsurel, de a társulás nem tartott sokáig, sőt, mindketten most már nagyon hamar kiestek! Előbbi Harmer labdáját ütötte húzta a középpályáshoz (akinek szintén vetődésre volt szüksége), utóbbi pedig szintén egy húzást időzített rosszul, Jansen rövid labdájából, így őt meg a zárt közép kapta el. És igaz, hogy a két kiesés között Risabh Pant beütött egy 6-ost, de amikor a 36. játszma végén az első szünet (a tea!) 102/4-gyel érkezett el, India már nagy bajban volt.

A válság pedig tovább mélyült tea után: Pant csak egyetlen újabb futást tudott összeszedni, és máris elkapta a kapus: megint Jansen volt a dobó, és bár a beleérés csak olyan finom volt, hogy maga Pant sem érezte, és DFR-t kért, de attól még megvolt az a beleérés. A 42. játszma pedig újabb Jansen-kaput hozott, és megint egy rövid labdából: most Nítís Kumár Reddí kesztyűjéről szállt a labda úgy, hogy Markram egy kis rohanás után a levegőben úszva, egy kézzel meg tudta kaparintani: eddig sem volt rossz a dél-afrikai elkapójáték, de ez most igazán különleges volt tőlük! És ez még mindig nem minden: két játszmával később Jansen már a 4. kapuját is begyűjtötte, Ravindra Dzsadedzsát kiejtve, és újfent egy rövid labdával... 122/7, és látótávolságon belülre került a játékrész vége, és akár a továbbjátszás is. Az új társulás, Vásingtan Szundar és Kuldíp Jádav persze nem adta föl. Ők most végre megszilárdították az indiai ütőjátékot, ráadásul nem csak úgy, hogy védekeztek orrba-szájba, hanem időnként még igen szép ütéseket bemutatva akár határokat is szereztek – vagyis szerzett, Szundar. A 49. játszmában Jádav csak egy hajszállal úszott meg egy LKE miatti videózást: éppen beleért a kesztyűjével... Az 57. játszmában ugyanő a vele szembeni 42. labdából 3-ról 7-re növelte a futásainak a számát, amivel már 150 fölé is fölhozta a csapatot, majd a 67. játszmában a társulás közös 50-e is meglett. Az ebédet éppen ennek a játszmának a végén tartották meg: 174/7-es állásnál, vagyis még 116 futás kellett nekik a továbbjátszás elkerüléséhez.

Szünet után az ütősök már nagyon védekezően játszottak. Jádav hamarosan a 100 labdán is túl járt már, de még csak 15 futása volt: úgy tűnik, egyértelmű cél volt most már India számára a döntetlen. Dél-Afrika érdekes módon csak a 76. játszmában küldte be dobni először Muthusamyt, amikorra India hátránya már 300 alá csökkent. De hiába jött ő is, a játék képe nem változott – egészen a 79. játszmáig, amikor Harmer dobásából a 48-nál járó Szundar végül az első katonához élezett: 194/8. 80 játszma után Dél-Afrika kikérte az új labdát, amivel ismét Jansen dobott, valamint Wiaan Mulder. Ez pedig jó döntésnek bizonyult: úgy látszik, Jádav a 129 vele szembeni dobás alatt már megszokta a régi labda viselkedését, és most az újjal szemben már csak 4 dobást élt túl, az ötödikből pedig kiesett! Jansen ezzel megszerezte az 5-ös zsákmányát, és Indiának még csak 200 futása sem volt... Végül a 200 még éppen meglett, vagyis a 201, de aztán Jansen a hatodikat is begyűjtötte, Dzsaszprít Bumráhhal szemben, így Dél-Afrika 288-as előnnyel zárta a játékrészt.

Nagy kérdés volt, kikérik-e a továbbjátszást: dobóik eléggé elfáradhattak ma, ezért az is logikus lett volna, hogy ne kérjék, viszont a napból kevés idő volt hátra, sötétedni is kezdett, úgyhogy emiatt meg érdemesnek tűnt. Végül úgy döntöttek, bejönnek ütni ők a harmadik játékrészre.

Számukra most minden egyes megszerzett futás számtani, de egyben lélektani előnyt is jelentett. A két nyitójuk, Markram és Ryan Rickelton pedig már az első játszmában beleszúrt még két kisebb tőrt India szívébe egy-egy 4-essel, a 4. játszmában pedig visszaállt a 300 fölötti afrikai vezetés. És ahogy az várható volt: ma sem töltöttük ki a teljes időt a gyengülő fény miatt, és már a 8. játszma után véget ért a játék. Az állás ekkor 26/0 volt, ami összesítve 314/0-nak felelt meg...


Alapból nem látható kép
×