Bemutatkozik új fejlesztésünk, az INAKTELKE
2025. február 13. – Szerző: Krikettgalaxis
Inaktelke alapból egy erdélyi falu neve, de a mai naptól ez a szó mást is jelent: a Krikettgalaxis új adatmegjelenítő fejlesztése is ezt a nevet viseli. Hogy hol érhető el és mit tud, kiderül a cikkből.

A kép licence: közkincs / szabadon felhasználható
A krikettet sokan (bár nem éppen mindenki) azért is szeretik, mert rengeteg statisztika és kimutatás készül vele kapcsolatban. A krikettel kapcsolatos adatok olyan bonyolultak, hogy már magának a háttérben működő adatbázisnak sem túl egyszerű a szerkezete, ha pedig ebből valami olyat szeretnénk megjeleníteni, ami egy mezei
felhasználó számára is könnyen értelmezhető, akkor nincs feltétlenül könnyű helyzetben a programozó.
A Krikettgalaxis célul tűzte ki, hogy a világ egyik legnagyobb krikettadatbázisát építse fel – viszont ez mit sem ér az adatok megtekinthetősége nélkül. Az embereknek márpedig nem elegendőek az egyszerű listák, hanem minél több részletre szeretnénk rákeresni, rászűrni és az összefüggéseket vizsgálni. Ebben lehet segítségükre a 2025 januárjában és februárjában (egyelőre kísérleti változatban) elkészült INAKTELKE, azaz INterAKTívan Elérhető LeKérdezőEgység. Nevét az egykori Kolozs vármegyében található, ma is magyarok által lakott kalotaszegi faluról, a Kolozsvár és Bánffyhunyad közti, ma 1-es számot viselő főúttól északra fekvő Inaktelkéről kapta. Hogy miért? Csak. Mert ez jött ki :)
Az INAKTELKE-t egyelőre egyetlen apró helyen vezettük be, de a későbbiekben számtalan helyen alkalmazható lesz a Krikettgalaxis különböző lapjain. Jelenleg a klubcsapatok adatlapjain működik, példának okáért ajánljuk megtekinteni a Royal Challengers Bengaluru adatlapját. Ezen belül is az Eredmények ellenfelek szerinti bontásban
rész az, amire az INAKTELKE működik. Eddig ez egy statikus táblázat volt, és az összes eredményt felsorolta, amit a csapat valaha játszott. Mostantól kezdve viszont a fölötte megjelenő négy INAKTELKE-szűrővel tetszőlegesen leszűrhetünk helyszínre, évre vagy akár csapatkapitányra is.
Ha nagyképűek akarnánk lenni, azt mondhatnánk, ez az egész a Microsoft Power BI-ra vagy a QlikSense-re hasonlít – persze azok ezerszer többet tudnak, de ez itt legalább saját fejlesztésünk, és így egyrészt ingyen van, másrészt ha valami nem tetszik benne nekünk vagy sok visszajelző olvasónknak, akkor tudjuk módosítani.
Amikor az egyik szűrődobozban kiválasztunk egy vagy több értéket, az alatta levő kimutatás automatikusan frissül – valamint frissül a többi szűrődoboz is, és kiszürkülnek bennük azok a sorok, amelyek nem léteznek kombinációban azzal az értékkel, amire most szűrtünk. Például ha kiválasztjuk a kapitányok közül Daniel Vettorit, akkor a többi dobozban máris csak azok az évek és stadionok maradnak fehérek, amelyekben a csapat valóban játszott olyan meccset, amikor Vettori volt a kapitány.
A dobozok tetején levő szöveges szűrő mindig szövegrészletre keres. Ha a mellette levő egyenlőségjelre kattintunk vagy Entert nyomunk, akkor pontosan azok a sorok lesznek kijelölve, amelyek tartalmazzák az általunk beírt részletet. Ha a pluszjelre kattintunk, akkor megmarad az eddigi szűrés, és még hozzáadódnak azok a sorok, amelyek tartalmazzák a beírt részletet.
Jó böngészést kívánunk!