Pár ezreden múlt, hogy Pakisztán mellett Banglades juttott ki a női vébére
2025. április 19. – Szerző: Krikettgalaxis
Véget ért az őszi női ENN-világbajnokság selejtezőtornája, ahonnan Pakisztán sima 100%-os teljesítménnyel jutott ki a nagy tornára, viszont a másik továbbjutó kiléte az utolsó pillanatig kérdéses volt. Végül a Karib-térség és Banglades azonos pontszámmal és pár ezrednyi különbségű nettó futási aránnyal végzett – az ázsiaiak javára, így ők lettek a másik továbbjutók.

A kép licence: közkincs / szabadon felhasználható
Az őszi világbajnokság 8 résztevője közül 6 az éveken átívelő ICC-bajnokság során már kiderült, de további két hely még kiadó volt. Ezért küzdött most meg hat válogatott egy pakisztáni tornán.
A házigazdák mindenkit felülmúltak, így az ő továbbjutásuk nem sokáig volt kérdéses: már jóval a vége előtt eldőlt. Ahogy az is, hogy Thaiföld (akik végül 0 ponttal zártak), Írország és Skócia sem lesz ott a vébén – pedig utóbbiak meglepetésre egy Karib-térség elleni sikerrel kezdték a selejtezőt. A mai, utolsó napra azonban már csak két válogatott maradt küzdelemben: Banglades és a Karib-térség. Előbbiek sokkal kedvezőbb helyzetben voltak: két ponttal többjük volt a nap elején, így csak akkor bukhatták volna el a továbbjutást, ha kikapnak Pakisztántól, a Karib-térség legyőzi Thaiföldet és mindez nagy arányban történik, hogy a karibiak nettó futási aránya megelőzze a bengáliakét, akiknek amúgy sokkal magasabb volt. Végül Banglades valóban kikapott Pakisztántól, így a Karib-térség tudta, hogy Thaiföld ellen milyen gyors kergetésre van szükségük: nagyjából 10 játszma alatt kellett volna teljesíteniük 167 futást. Szinte lehetetlennek tűnt, de majdnem megcsinálták: méghozzá 10.5 játszma alatt, ami viszont egy hajszállal lassabb volt, mint kellett volna, így 0,013-mal gyengébb lett az NFA-juk, mint Bangladesnek!
Az alábbiakban nem írunk minden meccsről még csak egy rövid összefoglalót sem, de néhány érdekességet azért összeszedtünk.
- Már az első napon közel 40 fokos hőség és 60%-os páratartalom nehezítette a csapatok, főként a nyugat-európaiak dolgát. A Pakisztán–Írország találkozón például Gaby Lewist, aki több mint másfél óráig volt bent ütni, háromszor is görcsök miatt kellett ápolni, az ezzel egy időben zajló Skócia–Karib-térség meccen viszont a meleghez elvileg hozzászokott Hayley Matthewsnak volt több baja: két alkalommal is visszavonult a görcsös fájdalmai miatt, de mivel a csapatnak nagy szüksége volt rá, mindig visszajött – második alkalommal egyetlen dobással azok után, hogy elhagyta a pályát, ugyanis éppen akkor esett ki az utolsó előtti társa... A meccset egyébként meglepetésre a karibiak elvesztették, de Matthewst mégis megválasztották a találkozó legjobbjának: nem csoda, hiszen mindössze a 4. női játékos lett a világon, aki ENN-ben 100-ast és 4-es zsákmányt is teljesített egy meccsen belül.
- A Banglades–Thaiföld mérkőzésen Banglades két csapatrekordot is megdöntött: a 271-es félidei eredményük és a végül elért 178 futásos győzelmük is a valaha legjobb, amit eddig elértek, ráadásul Nigár Szultáná mindeközben megszerezte pályafutása első 100-asát is ebben a formátumban. A második játékrészben Thaiföld mindössze 93-mal elfogyott, ami meg nekik a valaha volt leggyengébb eredményük lett – ez pedig nagyban volt köszönhető két dobónak, Fáhimá Khátunnak és Dzsánnátul Ferdausznak, akik a 10 kapun megosztoztak: mindketten első 5-ös zsákmányukat szerezték.
- A harmadik nap két meccse (Skócia–Pakisztán és Karib-térség–Írország) eső és/vagy vizes pálya miatt később kezdődött és lerövidült. Az elsőn valamiért 5 büntetőpontot írtak Pakisztán javára, de nem sikerült kiderítenünk, hogy miért, pedig megnéztük a videót is – de ott nem látszott semmi, ami erre okot adott volna.
- Az Írország–Banglades összecsapás megint bengáli csapatcsúcsot hozott: most meg azzal, hogy egy 236-os célt kergettek le. Ráadásul Ritu Mani és Náhidá Áktár a maga 54-ével a valaha volt legjobb 9. kapus párjuk lett.
- És még egy bangladesi társulási rekord megdőlt a tornán, méghozzá a Banglades–Skócia találkozón. Itt Fáhimá Khátun és Nigár Szultáná a 6. kapuért 61 futást szerzett, miközben eddig 51 volt a legtöbb náluk. De a skótoknál is született egy új rekord, ami ráadásul egyben világcsúcs is lett! Priyanaz Chatterji és Rachel Slater 115-ös társulása egyrészt a skótok akárhányadik kapus legjobb társulása lett, másrészt a világ (!) legjobb 8. kapus párja!
- A torna legizgalmasabb hajráját a Skócia–Írország találkozó hozta: itt hiába érte el a skót Kathryn Bryce 131 futással hazája valaha volt legmagasabb pontszámát, az írek az utolsó játszma utolsó dobásából lekergették a 269-es célt, méghozzá az elképzelhető legszorosabb módon: egyetlen megmaradt kapuval! Nekik egyébként ez lett a valaha volt legmagasabb sikeres kergetésük. Ezzel az eredménnyel dőlt el egyébként, hogy Skócia már biztosan nem juthat ki a vébére.
A tornán összesítve a legtöbb futást a skót Kathryn Bryce szerezte (293-at), míg 13 kapujával Hayley Matthews lett a legjobb dobó.