Még néhány kisebb szabályváltozást jelentettek be

2025. június 26. – Szerző: Krikettgalaxis

Bevezetik a tesztben is a játszmák közötti időmérést, apró változások történnek a videóbírózásban, nem lesz kötelező kicserélni a labdát, ha valaki benyálazta, illetve szándékos rövid futásnál a dobók választhatják ki, ki legyen az aktív ütős a következő pillanatban. Pár mondatban ezeket részletezzük most.

Piros krikettlabda (illusztráció)Piros krikettlabda (illusztráció)

A kép licence: közkincs / szabadon felhasználható

A korlátozott játszmaszámú nemzetközi mérkőzéseken már kipróbálták, és úgy tűnik bevált, ezért most a tesztben is bevezették: a játszmák között legfeljebb egy perc fog állni a mezőnyjátékot végző csapat számára, hogy belekezdjen a következő játszmába. Ezt egy kivetített számlálón fogják majd tudni figyelemmel követni, amely 0-ról indul, és 60-ig megy fel. Ha nem sikerül belekezdeni az új játszmába, mire a számláló eléri a 60-at, a játékvezető figyelmeztetésben részesíti a csapatot, és a harmadik figyelmeztetés esetén 5 büntetőpontot írnak az ellenfél javára. Ha egy játékrészből letelik 80 (esetleg 160, 240, ...) játszma, az addigi figyelmeztetések lenullázódnak.

A koronavírusjárvány óta a legtöbb helyen, például az összes nemzetközi meccsen tiltottá vált a labda benyálazása. Ha valaki mégis megtette, egyrészt járt az 5 büntetőpont, másrészt kötelező volt kicserélni a labdát – mostantól viszont a csere nem kötelező. Ezt azért találták ki, mert féltek tőle, hogy esetleg lesz olyan csapat, aki nagyon szeretné kicseréltetni a labdát, és még 5 futást is hajlandó beáldozni ezért: ekkor nekik elég volt szándékosan nyálat felvinniük a labdára, és máris megkapták, amit szerettek volna.

A következő változás azt a videóbírós esetet érinti, amikor először elkapást, aztán LKE-t is vizsgálnak ugyanannál a dobásnál. Eddig úgy volt, hogy ha a bíró elkapást ítélt, de utána kiderül, hogy mégsem volt az, viszont LKE még történhetett, akkor az LKE kezdőfeltétele az volt, hogy a bíró ítélete neski – vagyis ha ezek után bíró szava jött ki az elemzésből, akkor az ütős maradhatott a pályán. Mostantól az LKE kezdőfeltétele az lesz, amit a bíró valóban ítélt, vagyis ebben a példában kiesett – tehát ha bíró szava az elemzés eredménye, akkor az ütőjátékos ballaghat le.

Ugyancsak a videózásra vonatkozik a következő változás, azon belül is arra az esetre, amikor a játékosok is kikérnek egy DFR-t, és maga a pályán levő játékvezető is kikér egy videózást a saját maga segítségére (kifutás vagy leverés eldöntésére). Eddig úgy volt, hogy mindenképpen a bíró által kikért esetet nézték előbb, és utána a játékosok által kikértet, de mostantól az események időrendi sorrendjében nézik majd: ha például LKE-gyanú és kifutásgyanú is van, akkor előbb az LKE-t nézik, és ha ott kiesés történik, akkor vége is.

Ritka esetről szól a következő szabályváltoztatás: amikor a két pályán levő játékvezető nem tudja eldönteni, hogy egy elkapás szabályos volt-e (nem ért-e le a labda a földre), a videóbíró pedig közben jelzi nekik, hogy rossz dobás történt. Eddig úgy volt, hogy ilyenkor máris vége lett a kérdésnek, most viszont meg kell nézni, hogy szabályos volt-e az elkapás, ugyanis ettől fog függeni, hogy az ütősök, ha futottak közben, megkapják-e az azért járó pontokat. Ha az elkapás szabályos lett volna (eltekintve persze a rossz dobástól), akkor csak az 1 rossz extrát kapják meg, ha viszont nem, akkor még emellé a teljesített futásokért járó extra is az övék lesz.

Szintén nagyon ritkán, de láthatunk olyat, hogy egy dupla futás esetén az egyik ütős az első futás után még a vonal előtt visszafordul, azzal a szándékkal, hogy több ideje legyen visszaérni, megpróbálva megtéveszteni így a játékvezetőt. Ezért eddig is és ezután is 5 büntetőpont jár, de mostantól még azzal az aprósággal is kedveskednek a dobó csapatnak, hogy ezentúl kiválaszthatják majd, hogy a következő dobáskor melyik ütős legyen az aktív.


Alapból nem látható kép
×